Typy wózków paletowych i ich charakterystyczne cechy

Typy wózków paletowych i ich charakterystyczne cechy

Magazynierzy i przewoźnicy w szerokim zakresie wykorzystują palety jako solidny i trwały środek transportu i magazynowania o dużej masie. Jednak palety wymagają równie mocnego systemu nośnego, który pomaga w bezpiecznym podnoszeniu i opuszczaniu tych towarów. Tutaj właśnie wkracza wózek paletowy, czyli popularny „paleciak”

Chociaż wszystkie wózki paletowe mają zasadniczo służyć temu samemu celowi, mogą różnić się konstrukcją, mechanizmami i pojemnością.

Ręczne wózki paletowe

Standardowe wózki paletowe ręczne są najbardziej podstawowymi i powszechnie stosowanymi podnośnikami paletowym. Użytkownik ręcznie opuszcza widły i przepycha je pod obiektem, aby przenieść go z pierwotnego miejsca i przetransportować gdzie indziej. Wózki paletowe ręczne są smukłe i lekkie oraz łatwe do przewożenia w ciężarówkach i innych pojazdach. Wysokiej jakości ręczne wózki paletowe często charakteryzują się zaworami przeciążeniowymi i regulowanymi pokrywami pomp, które zapewniają dłuższą żywotność. Ze względu na swoje rozmiary i łatwość nawigacji są one często używane w sklepach spożywczych i magazynach. Ich właściwości zapewniają wystarczającą stabilność zamontowanych nad nimi towarów.

Wózki paletowe z wagą

Wózek paletowy z wagą jest wyposażony we wbudowaną wagę – co pomaga fabrykom i magazynom nie tylko transportować towary, ale również skutecznie je ważyć. Niektóre paleciaki z wagą są wyposażone w funkcje automatycznego tarowania, która ustawia miarę wagi na zero, gdy wózek jest w stanie spoczynku. Funkcja ta znacznie zwiększa dokładność wagi.

Elektryczne wózki paletowe

Popularną odmianą ręcznego wózka paletowego jest elektryczny podnośnik do palet. Wózek ten jest w zasadzie wersją ręcznego wózka paletowego z akumulatorem. Posiada mechanizm, który pomaga podnieść i opuścić paletę zawierającą ładunek. Ten typ wózka paletowego wymaga od użytkownika mniejszego wysiłku, ponieważ nie musi on ręcznie pompować, aby podnieść towar.

Nożycowy wózek paletowy

Ręczny wózek paletowy nożycowy jest wyposażony w krzyżakowe nogi pod wózkiem paletowym. Pomagają one skutecznie podnosić nad nimi towary umieszczone na wózku. Wysokiej jakości wózki paletowe z podnoszeniem nożycowym są niezwykle wytrzymałe i wyposażone w systemu bezpieczeństwa. Takie wózki zazwyczaj mają również udźwig, który pozwala na transport towarów o wadze do 1000 kg. Pomaga to zapobiegać urazom pleców i zmęczeniu wynikającemu z podnoszenia ciężkich ładunków, a tym samym zwiększa ogólną wydajność pracy.

Wózek paletowy ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest zawsze preferowaną alternatywą dla innych metali, które są podatne na korozję i rdzewienie. Dlatego wózek widłowy ze stali nierdzewnej jest doskonałą długoterminową inwestycją dla fabryk i magazynów. Dzięki odporności stali na ekstremalne temperatury, takie wózki są szeroko stosowane do transportu towarów w chłodniach.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments