Liny stalowe w przemyśle

Liny stalowe w przemyśle

Nietrudno sobie wyobrazić, jak wiele zastosowań w przemyśle ma lina stalowa. Jej właściwości, konstrukcja oraz wytrzymałość pozwalają bowiem na wykorzystywanie niemal w każdej dziedzinie. Poszczególne liny stalowe można nabyć nawet w Internecie. Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Ważne właściwości

 

zawiesia linowe

zawiesia linowe

Wydawać by się mogło, że lina stalowa posiada tylko jeden parametr, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Tymczasem na jej budowę składa się wiele czynników, które będą istotne z punktu widzenia zastosowania. Podczas wyboru liny stalowej warto zwrócić uwagę na jej siłę zrywającą, czyli to, jak bardzo jest ona odporna na zerwanie. Dodatkowo ważnymi parametrami będą także zgniatanie i rotacja, które są bardzo istotne dla lin wykorzystywanych w maszynach dźwigowych. Wówczas zarówno odporność na odkręcanie oraz na zgniatanie będą bardzo ważne. Podczas zakupu ważna jest elastyczność liny stalowej, a także to, czy została ona posmarowana materiałami przeciw korozji. Poszczególne z parametrów powinny być dokładnie sprawdzane już na etapie zakupu, by uniknąć sytuacji, w której lina stalowa w rzeczywistości nie spełnia swojej roli.

Gdzie się ją wykorzystuje?

Lina stalowa dzięki swoim bogatym właściwościom może być wykorzystywana w wielu przemysłach. Mowa przede wszystkim o pracy związanej z maszynami dźwigowymi, gdzie lina pomaga podnosić wielkogabarytowe ładunki. Oprócz tego liny znajdują zastosowanie w betoniarkach, wyciągarkach i wyciągach, gdzie bardzo ważna jest ich siła zrywająca. Zarówno przemysł maszynowy, jak i transportowy wymagają od używanego sprzętu niezawodności. Liny stalowe są także wykorzystywane jako liny holownicze, gdzie pomagają stabilnie przymocować transportowany ciężar do maszyny.

Choć samo korzystanie z liny stalowej jest bardzo powszechne, to nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak szerokie możliwości daje ten element dla przemysłu. Obok wykorzystywania lin do transportowania ciężkich ładunków stanowią one często nieodłączny element maszyny, bez którego nie działałaby ona sprawnie.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments