Czym charakteryzuje się pellet i z czego jest wykonywany?

Czym charakteryzuje się pellet i z czego jest wykonywany?

Świadomość ekologiczna na całym świecie jest coraz większa, ludzie przywiązują dużą wagę między innymi do tego w jaki sposób pozyskują energię. Coraz większe znaczenie ma również to w jaki sposób organizuje się w domu ogrzewanie. W prawie, które dotyczy tych kwestii coraz częściej pojawiają się restrykcje, które mają ograniczyć użytkowanie kotłów niskiej jakości i paliw, które są nie ekologiczne. Między innymi to właśnie te pojawiające się wymogi sprawiły, że pellet stał się obecnie popularnym paliwem wykorzystywanym w procesie ogrzewania domu. Czym charakteryzuje się pellet i dlaczego warto po niego sięgać? O tym właśnie postaramy się nieco więcej powiedzieć.

Z czego produkowany jest pellet?

Pellet to paliwo, które przygotowywane jest w formie granulatu w kształcie walca, który ma około 6-8mm i długość do 30 mm. Produkowany jest on z biomasy a więc odpadów z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Wszystkie te odpady są następnie sprasowane pod wysokim ciśnieniem i dzięki temu uzyskany jest efekt w postaci niewielkich wałków. Pellet można obecnie dzielić na kilka rodzajów:

  • Pellet drzewny, który powstaje z trocin, zrębek i innych odpadów z drzewa
  • Pellet agro, który powstaje z biomasy roślin energetycznych, słomy, siana
  • Pellet z łusek słonecznika
  • Pellet z innych odpadów, które łatwo ulegają rozkładowi.

Pellet to taki rodzaj paliwa, który pozwala uzyskać bardzo wysoką wydajność. Dlatego miedzy innymi cieszy się obecnie stale rosnącą popularnością. Jeśli chodzi o przeznaczenie może być dzielony na dwie grupy. Pellet przemysłowy jest wykonywany między innymi z użyciem słomy i z jego pomocą ogrzewane są np. budynki użyteczności publicznej oraz przemysłowej. Jeśli chodzi o pellet stosowany w gospodarstwach to najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny. Ten materiał przygotowuje się z odpadów, które pochodzą z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Aby jednak możliwe było przygotowanie pelletu bardzo ważne będzie również to, by te materiały były pozbawione zanieczyszczenia chemicznego i mineralnego.

Pelet – materiał ekologiczny i ekonomiczny

Pellet to paliwo, które charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością, jego wartość energetyczna jest na poziomie około 19500 kJ na kg i przy tym zawartość popiołu na poziomie 0.5%. Wystarczy 2 kg pelletu, żeby uzyskać energetyczność na poziomie 1 litra oleju opałowego. Aby faktycznie liczyć na produkt, który będzie ekonomiczny i będzie miał odpowiednią energetyczność powinno się wybierać taką propozycję, która będzie miała stosowny certyfikat. Wtedy wiadomo, że kupuje się pellet od sprawdzonego sprzedawcy. Certyfikowane pellety mają także specjalne oznaczenia i dzięki temu ich wybór jest łatwiejszy. Klasa A1 to propozycja najwyższej jakości, wysokie parametry spalania, mała ilość popiołu – świetny do domów. Klasa A2 jest przeznaczona do większych instalacji. Klasa B to pellet, który powstaje z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego. To jaką jakość ma dany pelet będzie zależeć od tego jaki materiał jest wykorzystywany do produkcji. W przypadku surowców drzewnych muszą być zgodnie z normą, która klasyfikuje ten surowiec jako pasujący do produkcji pelletu drzewnego. Zaletą pelletu jest miedzy innymi to, że w czasie spalania nie powstają substancje smolne, dlatego powszechnie uważa się to paliwo, za najlepsze na świecie jeśli chodzi o czystość. Dodatkowo powstaje z niego mało popiołu i można go usuwać tylko aż na kilka dni. Wszystkie te czynniki są oczywiście tym co ostatecznie decyduje o tym, że pellet prawdopodobnie w kolejnych latach dalej będzie się popularyzował.

Pellet bardzo dobrej jakości można kupić np. w firmie: https://ekogroszek-podhale.pl/pellet-krakow-nowytarg-nowysacz.html

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments