Wszystko, co warto wiedzieć o gładziach

Wszystko, co warto wiedzieć o gładziach

Gładzie są nam świetnie znane. To właśnie one są najchętniej wykorzystywanym materiałem podczas remontu domu lub mieszkania. Przy ich pomocy można uzyskać idealnie gładką powierzchnię na ścianach i na suficie. Zwykle już cieniutka warstwa wystarczy, by osiągnąć zamierzony efekt. Jednak gładzie to przede wszystkim ich różnorodne rodzaje i parametry. Zatem co warto o nich wiedzieć?

Czym tak naprawdę są gładzie?

Gładzie kojarzą się nam głównie z białą masą, którą nakłada się na ściany. Na tym zwykle kończy się nasza wiedza o tym niesamowicie użytecznym tworzywie. Przede wszystkim gładzie to około 1-3 centymetrowa warstwa wyrównująca, którą nakłada się na otynkowaną powierzchnię. Dzięki nim możliwe jest podniesienie walorów estetycznych ścian, a także przygotowanie ich pod ewentualne malowanie. Za pomocą gładzi można bowiem wyrównać chropowaty tynk, zamaskować mikropęknięcia, a także skutecznie pozbyć się drobnych nierówności z powierzchni. Umożliwiają one uzyskanie gładkiej i nieskazitelnej powierzchni, które będzie się świetnie prezentowa po pokryciu farbą. Gładzie obecnie wykorzystuje się nie tylko w zakresie wykończenia wnętrz budynków mieszkalnych. Z powodzeniem sprawdzają się one także przy renowacji tynków, gdzie konieczne jest zatuszowanie drobnych odprysków.

Jakie mamy rodzaje gładzi?

Gładzie występują na rynku w kilku rodzajach. Oczywiście każdy z nich oferuje inne, wyjątkowe możliwości i parametry. Obecnie możemy wyróżnić:

  • gładzie gipsowe– to najpopularniejszy rodzaj gładzi. Cechuje się ona tym, że nanosi się ją w banalnie prosty sposób. Niemniej jednak po nałożeniu i wyschnięciu gładzie te wymagają szlifowania, by powierzchnia rzeczywiście była jednolita i gładka. Szlifowanie jest jednoznaczne z dużym poziomem zapylenia pomieszczenia.
  • gładzie cementowe i cementowo-wapienne- to zdecydowanie rzadziej wykorzystywane rodzaje gładzi. Co prawda nie zapewnią aż tak gładkiej powierzchni, jednak cechuje je ponadprzeciętna odporność na wilgoć. Wyróżnia się także wytrzymałością na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Nie da się jednak ukryć, że w porównaniu do gładzi gipsowej, tworzywa na bazie cementu nakłada się o wiele trudniej i niezbędna jest pomoc fachowców.
  • gładzie wapienne i gipsowo- wapienne- to kolejna, interesująca grupa gładzi. Głównie stosuje się je na ściany wykończone tynkiem wapiennym. Co więcej gładzie te po nałożeniu, trzeba dodatkowo zatrzeć na mokro.
  • gładzie polimerowe– to dość nowoczesne gładzie, które mogą występować w postaci gotowych mieszanek lub suchych mas. Są one łatwe w nakładaniu oraz w obróbce.

Czy gładzie można nakładać samodzielnie?

Chcąc zając się samodzielnym nakładaniem gładzi, przede wszystkim trzeba wykazać się zdolnościami manualnymi. Nie jest to niemożliwe, jednak ryzykujemy tym, że finalny efekt nie będzie zbyt zadowalający. O wiele lepiej jest powierzyć to zadanie na ręce specjalistów, którzy mają doświadczenie i „pewną rękę”. Wówczas gładź będzie mogła idealnie spełniać swoją rolę.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments