Wózek podnośnikowy- siłacz niewielkich rozmiarów

Wózek podnośnikowy- siłacz niewielkich rozmiarów

Wózek podnośnikowy- siłacz niewielkich rozmiarów

Fabryki, magazyny, hale produkcyjne, oraz wszelkiego rodzaju jednostki przemysłowe to miejsca, w których nie obędzie się bez pomocy maszyn transportujących towary czy elementy o sporej masie. Ze względu na swój gabaryt oraz łatwość podczas manewrowania w ciasnych korytarzach pomiędzy regałami czy maszynami doskonałym narzędziem są wózki podnośnikowe. Cechują się co prawda znacznie mniejszym udźwigiem niż standardowe wózki transportowe, nie mniej jednak są bardzo niepozorne. W miejscach, gdzie znaczenie ma w zasadzie każdy centymetr wolnej przestrzeni, zwinność zdecydowanie wygrywa nad udźwigiem. Wózki podnośnikowe nie zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby podnosić kilkutonowe towary, lecz w celu wyciągnięcia takiego przedmiotu z miejsca trudno dostępnego, po to, aby jego dalszym transportem zajął się dużo cięższy wózek widłowy.

wózki magazynowe

wózki magazynowe

Wózki podnośnikowe- rodzaje i ich przeznaczenie

Wózki podnośnikowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • z operatorem siedzącym, bądź stojącym bezpośrednio na wózku;
  • z operatorem pieszym;
Paleciak

Paleciak

Kierowanie wózkiem podnośnikowym jest bardzo proste, pomimo tego, że niektóre modele posiadają kilkanaście zróżnicowanych trybów pracy, które zaprogramowane są w odniesieniu do różnych ładunków, które mogą być transportowane, oraz przestrzeni, po których aktualnie wózek się porusza. Wózki podnośnikowe nie posiadają kabiny i okrągłej kierownicy oraz pedału gazu i hamulca, sterowanie odbywa się za pomocą panela sterującego oraz rączki znanej z ręcznego paleciaka„. Brak kabiny to w zasadzie zaleta, zwiększająca możliwości manewrowe, choć może rodzić zaniepokojenie o bezpieczeństwo operatora.

 

Tego typu wózki transportowe posiadają silniki elektryczne, zasilane przez bardzo pojemne akumulatory dzięki czemu czas pracy wynosi ok kilkanaście godzin. O ile silnik możemy nazwać sercem maszyny, to mózgiem jest zdecydowanie moduł sterujący, który odpowiada za wiele użytecznych i oczywiście niezbędnych funkcji. Wysokość podnoszenie ramion jest uzależniona od modelu, udźwigu i przeznaczenia, maksymalna wysokość może sięgać nawet 5 metrów. Siła udźwigu natomiast waha się w przedziale 500- 1500 kg.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments