Wciągarki elektryczne najczęściej montowane są jako część większego urządzenia do przenoszenia ciężarów, jak np. żuraw stacjonarny, wciągarka bramowa, czy suwnica. Znajdują one zastosowanie zarówno w zadaszonych halach, jak i na otwartej przestrzeni – czym się charakteryzują?
Wciągarki elektryczne stosuje się często w urządzeniach do transportu ciężarów w pionie, np. na budowach, ale również w warsztatach czy halach przeładunkowych. Zależnie od potrzeb dostępne są modele stacjonarne bądź umieszczone na wózku jezdnym. Elektryczne wciągarki mają duży zakres dopuszczalnej temperatury do eksploatacji na przestrzeni otwartej, a także maksymalnej wilgotności powietrza.
Zasadniczo stosuje się je do prac o niewielkim natężeniu, a ich niewątpliwą zaletą są dodatkowe funkcje czy mechanizmy usprawniające przenoszenie ładunków. Należą do nich np. możliwość zdalnego sterowania pracą urządzenia, przycisk bezpieczeństwa odcinający energię elektryczną w razie uszkodzenia włącznika, hamulec działający w przypadku przerw w zasilaniu, czy nowoczesne mechanizmy gwarantujące dłuższą eksploatację tych urządzeń.