Prasa hydrauliczna

Prasa hydrauliczna

W internecie można znaleźć wiele, ekstremalnych testów wytrzymałości różnorodnych przedmiotów, począwszy od zwykłych przedmiotów codziennego użytku, kończąc na drogim sprzęcie elektronicznym. W wielu przypadkach może nas zaskoczyć odporność owych rzeczy. Do takich testów wykorzystuje się prasę hydrauliczną, dzięki której wykonywane doświadczenia są naprawdę rzetelne, ale także piekielnie ciekawe. Jednak jak otrzymuje się tak ogromną siłę nacisku, która niszczy praktycznie wszystko na swojej drodze ? Jak jest zbudowane takie urządzenie i jakie jeszcze ma zastosowania ? Zapraszam do lektury.

Prasa hydrauliczna

Prasa hydrauliczna

Prasa hydrauliczna to z pewnością jeden z ważniejszych wynalazków współczesnego przemysłu. Już pod koniec osiemnastego wieku powstał prototyp współczesnej maszyny. Stworzyli ją dwaj brytyjscy stolarze Joseph Bramah oraz Henry Maudslay. Jednak to dzięki wyliczeniom słynnego francuskiego matematyka i fizyka, który do dziś ma swój udział we współczesnej technologii, czyli Blaise Pascala, udało się stworzyć owe urządzenie, którego budowa na ogół nie zmieniła aż do dziś.

Maszyna działa na zasadzie prawa Pascala, które powinniśmy kojarzyć z lekcji fizyki. Najprostszy model prasy jest zbudowany z dwóch cylindrów- jednego mniejszego, drugiego większego, które są wypełnione olejem hydraulicznym, w którym można wywołać bardzo wysokie ciśnienie, a tym samym uzyskać bardzo dużą siłę ograniczając inne czynności. Ta właściwość jest tak naprawdę podstawą działania urządzenia. Cylindry są szczelnie zamknięte tłokami, aby ciśnienie wewnątrz nie uciekało na zewnątrz, a właściwa siła nie marnowała się.

Korzystając z podstawowego wzoru, który obrazuje prawo Pascala, można zauważyć, iż jeśli działamy jakąś siłą na mniejszy cylinder, to dzięki zasadzie zachowania energii jest ona zwielokrotniona w drugim o tyle, ile razy jest on większy od pierwszego. Ponadto warto wspomnieć, iż praca wykonana przez pierwszy tłok roboczy jest równa pracy drugiego tłoka pompy.

Prasę hydrauliczną stosuje się przede wszystkim tam, gdzie potrzebny jest ogromny nacisk. Jest ona także używana w podnośnikach, hamulcach czy też służy do obróbki metalu. Jednak zastosowań tego urządzenia jest jeszcze więcej.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments