Posadzki betonowe – farba, polerowanie i zacieranie betonu

Posadzki betonowe – farba, polerowanie i zacieranie betonu

Posadzki betonowe – idealne rozwiązanie

Coraz większą popularnością cieszy się minimalizm. W obecnych czasach niezwykle istotny jest odpowiedniej jakości materiał i jakość wykonania. Powszechnie używany materiał to beton, zatem warto dowiedzieć się jakie mogą być korzyści jego zastosowania i jakimi cechami powinien się odznaczać.

Czym są właściwie posadzki betonowe?

Najprościej ujmując, posadzka betonowa to wylewka cementowa. Może ona stać się podstawą dla prac glazurniczych, stolarskich, albo do innych dostępnych na rynku rodzajów wykończenia podłogi. Posadzki betonowe sprawdzają się w magazynach i halach produkcyjnych, dzięki gładkiej powierzchni, która ułatwia ruch osobowy i transportowy. Istotną kwestią jest właściwe dobranie materiałów względem przeznaczenia posadzki i sposobu jej użytkowania. Posadzki betonowe mogą być poddawane uderzaniu i ścieraniu, dlatego powinno się je dostosować do intensywności wykonywanych na niej prac.

posadzki betonowe

Kolejną zaletą, o której powinno się wspomnieć w przypadku tego rodzaju posadzki, będzie możliwość łatwego utrzymania jej w czystości. Ponadto może ona być wzbogacona o właściwości antypoślizgowe, co zwiększy poziom bezpieczeństwa jej użytkowników. Intensywnie używane betonowe posadzki powinno się wykonywać z wysokiej jakości tworzywa, które zapewni właściwą trwałość na długi czas. Zatem wykonanie posadzki betonowej powinniśmy potraktować jako pewną inwestycję w przyszłość.

Ważne informacje na temat parametrów

Zanim wykonamy posadzkę betonową, powinniśmy poddać ocenie to, jak powinna ona zostać skomponowana. W zależności od tego, jakie przeznaczenie ma dany obiekt, każda realizacja posadzki będzie posiadać inny projekt. Zastosowana mieszanka różni się znacząco od tradycyjnej. Na przykład posadzki do celów fabrycznych produkuje się z niskoskurczowego betonu. Odznacza się on specjalistyczną techniką wytwarzania. W jego skład wchodzi wysokiej jakości cement, który jest bazą dla tej mieszanki. Odznacza się on dużą wytrzymałością i jest ponadto bogaty w składniki mineralne oraz ma właściwą ziarnistość . Pozbawia się też go lotnych popiołów.

Posadzka

Pielęgnacja posadzki betonowej i inne ciekawostki na jej temat

Profesjonalne wykonanie posadzki betonowej najlepiej będzie zlecić po prostu fachowcom. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, czynność ta nie jest najłatwiejsza, a ważną kwestię stanowi utrzymanie odpowiedniego poziomu. Tenże aspekt stanowi priorytet. Po ukończonym procesie tworzenia posadzki betonowej warto przemyśleć kwestię, w jaki sposób najlepiej będzie ją pielęgnować. W tym miejscu, należy mieć na uwadze, iż doraźne dbanie o nią może poprawić jej żywotność.

W czasie, gdy za oknem panują temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, warto zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody z posadzki betonowej. Możemy skropić ją po prostu wodą. Zadbajmy także o to, aby nie była ona nadmiernie naświetlana przez promienie słoneczne. W takim celu możemy zamontować w otworach okiennych rolety, żaluzje, czy też w inny sposób zasłonić okna. Stosunkowo najlepsze warunki dla posadzki betonowej to maksymalnie 20 stopni Celsjusza na plusie i 80 – procentowa wilgotność powietrza. Niewątpliwie posadzkę betonową, poza miejscami pracy, możemy wykonać również w garażu, albo też właściwe w dowolnym miejscu, zależnym od naszych potrzeb.

Na ogół posadzka betonowa schnie około 30 dni. Wówczas może ona uzyskać największą trwałość i jest gotowa do intensywnego użytkowania. Warto będzie właściwie przygotować podłoże pod posadzkę betonową, jak i zastosować izolację termiczną, wykorzystując do tego celu styropian. Dopiero wówczas możemy nałożyć warstwę posadzki cementowej czy też właśnie betonowej.

Do chwili dokładnego wyschnięcia posadzki trzeba ją właściwie osłonić, w zależności od tego, czy wykonaliśmy ją w okresie zimowym czy też w letnim. Zimą można ją osłonić warstwą styropianu, zaś latem należy zadbać o to, aby nie odparowywała z jej powierzchni wilgoć. Celem maksymalnego wygładzenia posadzki betonowej można ją poddać tak zwanemu zacieraniu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments