Osuszanie budynków – dlatego jest to takie ważne?

Osuszanie budynków – dlatego jest to takie ważne?

Osuszanie budynków – dlaczego jest to takie ważne?

W budynkach bardzo często pojawia się nadmierna wilgotność. Nawet, kiedy plan architektoniczny jest niemal idealny i nie można mieć do niego żadnych zastrzeżeń, a wszelkie prace budowlane odbyły się na najwyższym poziomie. Zagrożenie jest realne w każdym przypadku. Dlatego, w razie problemu z pewnością warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Warto wiedzieć jakie są metody osuszania budynków i w jakim przedziale cenowym się mieszczą.

Jakie mogą być powody wilgotnienia budynków?

Użytkowanie każdego budynku wiąże się z rozpoczęciem wielu procesów związanych z cyrkulacją powietrza i wymianą cieplną, które nie miały miejsca, kiedy budynek stał pusty. Dlatego, wewnątrz może pojawić się sporo wilgoci. Jest to zjawisko dość naturalne. Nie należy jednak ignorować problemu. Dla dobra budynku i w trosce o stan zdrowia mieszkańców, trzeba podjąć odpowiednie działanie mające na celu przywrócenie murom właściwego, bezpiecznego stanu.

Najbardziej popularne metody osuszania budynków

Firmy zajmujące się osuszaniem budynków, oferują swoim klientom naprawdę wiele niezwykle atrakcyjnych rozwiązań. Nie wszystkie metody można jednak wykorzystać w każdym z przypadków. Dlatego przed rozpoczęciem prac, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu budynku. Następnie ekipa w porozumieniu z klientem wybiera najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie.

Osuszanie ścian

Osuszanie ścian

Elektroniczne osuszanie murów

Elektroniczny system osuszania murów to rozwiązanie bezinwazyjne, które działa w oparciu o emisję fal elektromagnetycznych. Taka technologia jest stosowana w Polsce od bardzo dawna. Jej skuteczność jest potwierdzona wieloma szczegółowymi badaniami.

Fale wysyła się do murów, które uległy zwilgoceniu. Urządzenie, które je emituje ma średnicę koła o wymiarach od 20 do 50 metrów. System  zasilany jest bateriami lub prądem z instalacji. Powstałe pole magnetyczne oddziałuje na źródło zwilgocenia neutralizując je. W ten sposób mury naturalnie wysychają. Metoda ta jest bardzo praktyczna i sprawdza się w wielu budynkach.

Metoda elektro-fizyczna

Kolejnym rozwiązaniem jest metod elektro-fizyczna, która polega na polaryzacji pola w murze, aby odwrócić ruch wody. Dzięki temu nadmierna wilgoć wraca do ziemi.

Urządzenia działające w oparciu o tę metodę montowane są na stałe w centralnym miejscu, aby swoim zasięgiem obejmowało cały obiekt.

Metoda iniekcji

Jest to bardzo często wykorzystywana metoda inwazyjna. Wiąże się ona ze stworzeniem przepony przerywającej podciąganie kapilarne w przegrodzie. W dalszym czasie pozwala to na uzyskanie nad przeponą obszaru o prawidłowej wilgotności.

Przeprowadzić można iniekcję ciśnieniową, grawitacyjną, elektroiniekcję, a także termoiniekcję. Często wykorzystywane są także tzw. kremy iniekcyjne, czyli emulsje na bazie silanów, która mają działanie hydrofobizujące.

Ciekawą możliwością jest też iniekcja krystaliczna. Zgodnie z jej założeniami, wprowadza się do przegrody specjalną mieszankę, której głównym składnikiem jest aktywator krzemianowy. Pozostałe składniki są zależne od tego z jakiego materiału została wykonana przegroda oaz jaki jest stopień jej zasolenia i zwilgocenia.

Elektroosmoza

Rozwiązaniem, o którem także warto wspomnieć jest elektroosmoza. Jest to zjawisko fizyczne, które zachodzi pod wpływem różnicy potencjału elektrycznego. Polega ono na wymuszeniu ruchu wody w kapilarach w stronę gruntu.

Można wyróżnić elektroosmozę bierną i aktywną. Ta pierwsza wymaga umieszczenia w murze elektrod, a także umieszczenia elektrod w gruncie, tworząc w ten sposób katodę. Obydwa rzędy łączą się przewodem, który kieruje elektrody w dół. Metoda aktywna uwzględnia także włączenie prądu stałego do rzędów elektrod.

Osuszanie budynków – cennik

Ceny osuszania budynków są bardzo różne. Oprócz wyżej wymienionych możliwości, dostępne są także inne, mniej popularne rozwiązania.

Firmy oferujące metodę iniekcji zazwyczaj liczą sobie około 80 do 150 zł za osuszenie metru kwadratowego. Duży wpływ na ostateczny koszt ma grubość murów. Warto więc przed rozpoczęciem prac poprosić o dokładną wycenę.

Metoda podcinania to nawet 500 zł a metr kwadratowy. Wysokie koszty wynikają z dużych trudności podczas przeprowadzania tego zabiegu.

Niektóre firmy oferują także wynajem sprzętów do osuszania. W takim wypadku ceny za dobę zwykle mieszczą się w granicy kilkudziesięciu złotych. Zależy od rodzaju sprzętu i warunków. Warto także zaznaczyć, że ceny poszczególnych usług mogą być różne zależne od rejonu. Inny cennik obowiązuje np. w Warszawie, a inny na południu Polski.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments