Ogrzewanie elektryczne – czyli jak bezpiecznie ogrzać swój dom

Ogrzewanie elektryczne – czyli jak bezpiecznie ogrzać swój dom

Mówi się, że ogrzewanie centralne to relikt lat 70 XX wieku. Odchodzi się od niego na rzecz rozwiązań nowoczesnych i innowacyjnych. Nikt z nas nie chce przecież czuć się jak w poprzednim stuleciu. Dlatego też warto wybierać ogrzewanie elektryczne, które jest bezpieczniejsze, łatwe w zaprogramowaniu, a także skuteczne o dowolnej porze roku. Można w ten sposób ocieplić dowolną część domu – podłogi, ściany, a nawet balkon. Z poniższego tekstu dowiesz się jakie są rodzaje ogrzewania elektrycznego i jak je dobierać tak, aby należycie spełniało swoją rolę.

Ogrzewanie elektryczne w całym domu – jak zbudować kompletny system?

O ogrzewaniu elektrycznym najlepiej myśleć już na etapie planowania budowy domu. Wczesne plany pozwolą wyeliminować potrzebę budowy komina. Trzeba zadbać o dobrą izolację. Na ogół ogrzewanie elektryczne poleca się w domach o niewielkiej powierzchni.

Warto zadbać o to, aby w takim systemie znalazł się sterownik z termostatem pozwalający kontrolować to jak i kiedy ogrzewanie działa. W trakcie zakupów dobrym pomysłem jest zapoznanie się z grzejnikami akumulacyjnymi – są to takie rozwiązania, które pozwalają na zebranie energii elektrycznej w nocy i stopniowe uwalnianie jej za dnia. Statystycznie oszczędność przy wykorzystaniu tańszej taryfy nocnej jest o 40 – 50% wyższa niż w przypadku instalacji bezpośrednich.

Pojawia się pytanie jak wysokie będą koszty takiej instalacji? Zależy to od kilku czynników:

  • jak ogrzewanie będzie wykorzystywane,
  • czy ogrzewanie będzie działać w momencie, gdy nie będzie nas w domu
  • czy będziemy posiadali programator, termostat bądź sterownik,
  • jakie będą rodzaje ogrzewania – podłogowe czy grzejnikowe,
  • jaki będzie całkowity czas i powierzchnia ogrzewania,
  • czy będziemy korzystać z taryfy nocnej i rozwiązania akumulacyjnego.

Jak dobrać ogrzewanie podłogowe?

W nowoczesnym domu trudno wyobrazić sobie łazienkę czy sypialnię z nieocieploną podłogą. W trakcie doboru ogrzewania podłogowego mamy dwie możliwości: maty grzewcze lub kable grzewcze. Temperatura grzejna w obu przypadkach to około 30 st. C przez co nie jest ono najszybsze. W przypadku kabli cieplnych istotna jest moc – należy zakupić produkt, którego moc będzie o 25 – 35% większa od przewidywanego zapotrzebowania.

Jak wybrać grzejnik elektryczny?

Grzejniki elektryczne są jednym z rodzajów ogrzewania elektrycznego. Można stosować je zarówno w domach, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się modele stacjonarne i mocowane do ściany. Jeśli zależy nam na mobilności i chcielibyśmy wykorzystać grzejnik również poza swoim domem – warto rozejrzeć się za grzejnikami konwektorowymi. Grzejniki olejowe są masywniejsze, nagrzewają się wolniej, ale są oszczędniejsze i wydajniejsze.

Co w przypadku awarii ogrzewania elektrycznego?

Awarie mają różne przyczyny. Czasem mamy po prostu do czynienia z przerwą w dostawie prądu. Wina może leżeć też po stronie sprzętu, który nabyliśmy. Jeśli chodzi o osobę taką jak elektryk Szczecin jest miastem, w którym bez problemu odnajdziemy liczne kontakty do specjalistów zajmujących się naprawą usterek ogrzewania elektrycznego. Wystarczy jeden telefon, aby jeszcze tego samego dnia zostało przywrócone do pożądanego stanu.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments