Nowe przepisy w prawie budowlanym- komplikacje czy ułatwienia?

Nowe przepisy w prawie budowlanym- komplikacje czy ułatwienia?

Ustawa o budowie domów do 70m2 bez pozwolenia, którą podpisał Prezydent 29 listopada 2021r. nadal budzi wiele kontrowersji i nie posiada wielu uregulowań ustawowych. Kontrowersje budzą nie tylko zapisy w ustawie, ale także uregulowania prawne, do których zastrzeżenia jeszcze przed podpisaniem zgłaszała Izba Inżynierów czy Izba Architektów. Wiele głosów krytycznych było słychać także w środowisku adwokackim.

Ustawa o budowie domów do 70m2

Podstawowym założeniem tej ustawy jest wyodrębnienie domów do 70m2. Nieruchomości te mogą być budowane bez zezwolenia na budowę, nadzoru budowlanego, oraz bez konieczności kontroli tej inwestycji przez wydziały architektoniczno- budowlane. Ustawa zezwala na budowę domu wolnostojącego, na własny użytek mieszkaniowy, a liczba nieruchomości nie może przekroczyć jednego domu na powierzchni 500m2. Takie zapisy znalazły się w ustawie, tyle tylko że takie zapisy i ułatwienia już obowiązywały przy budowie domów do 35m2. W obecnej chwili w świetle tych  zapisów wielu właścicieli nieruchomości i potencjalnych inwestorów szuka odpowiedzi na które prawodawca nie odpowiedział w zapisach ustawowych. Aby pozbyć się pytań i działać w świetle obowiązujących przepisów prawa budowlanego warto przedstawić sprawę adwokatowi, który musi być zorientowany w prawie budowlanym http://adwokat-procesy.pl/ i może przeprowadzić Nas przez proces budowlany.

Nowe prawo budowlane

W świetle przepisów prawa, które nie są precyzyjne, już pytanie czy do 70m2 nowych domów wlicza się powierzchnię tarasu? budzi wątpliwości. Odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ jedna interpretacja zakłada że tylko zadaszony taras jest wliczany do powierzchni domu, natomiast odkryty nie. Innym pytaniem gdzie na odpowiedź możemy liczyć w  http://adwokat-procesy.pl/  jest czy taras ma ograniczenia w powierzchni zabudowy? W świetle nowego prawa budowlanego przydomowe tarasy naziemne nie muszą mieć zezwolenia, nawet te powyżej 35m2. Wielkość tarasu jest ograniczona granicami działki jaką posiadamy pod zabudowę, i musi mieścić się w całości na działce. Kwestią sporną jest także wielkość dachu, ponieważ w ustawie nie ma ograniczeń co do powierzchni użytkowej, wiec taka nieruchomość może powiększyć się nawet do 200m2 a co za tym idzie także powierzchnia dachu może być większa.

Zmiany w prawie budowlanym w zakresie przebudowy i legalizacji

W nowym prawie budowlanym zezwolono na przebudowę przegród wewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi to do zwiększenia odziaływania nieruchomości poza działkę na której budynek jest usytuowany. Wydaje się że w ramach tego przepisu rozbudowa domu 35m do 70m jest możliwa ponieważ nie wymaga ona zgłoszenia do organów administracji architektoniczno- budowlanej. W nowym prawie budowlanym uproszczono również proces legalizowania samowoli budowlanych. Również w tym przypadku interpretacja prawa musi być rozważona przez adwokata. Jeżeli wcześniej domki do 35m2 nie wymagały zezwolenia wydaje się że w nowym prawie również nie musimy tego robić. W wielu niejasnych kwestiach i ich interpretacji pomoże adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym. Wszystkie zmiany  w prawie budowlanym obowiązują od 19 września 2020r.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments