Kiedy wezwać hydraulika? – najczęstsze awarie instalacji wodnej

Kiedy wezwać hydraulika? – najczęstsze awarie instalacji wodnej

Usterki instalacji hydraulicznych zdarzają się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Awaria może się pojawić zarówno w wiekowym domu, jak i w całkowicie nowym budynku. Większość problemów można uniknąć, albo odwlec w czasie, dzięki umiejętnej eksploatacji instalacji wodnej. Jednak, kiedy usterka już zaistnieje, warto poprosić o pomoc specjalistę. Jakie awarie hydraulicy najczęściej naprawiają w polskich domach?

Zatkane rury odpływowe

Niedrożność zlewu, umywalki, czy zatkane rury odpływowe sedesu lub wanny to klasyczny problem rozwiązywany przez hydraulików. Awaria tego typu najczęściej jest spowodowana błędnie skonstruowaną instalacją wodną oraz nieprawidłowym użytkowaniem przez domowników. Na drożność rur wpływa pochylenie układu hydraulicznego oraz odpowiednia średnica przewodów. Zbyt wąskie rury są bardziej obarczone ryzykiem zatkania. Montując instalację wodną w swoim domu lub mieszkaniu, warto zwrócić uwagę, aby nie posiadała ona zbyt wielu przegięć i załamań. Im prostsza instalacja, tym mniejsze szanse na wystąpienie zatoru.

Zatkania powstałe z przyczyn eksploatacyjnych są szczególnie widoczne w kuchennym zlewie. Resztki jedzenia, tłuszcz, czy włosy skutecznie uniemożliwiają swobodny przepływ wody w rurach. Z problemem można radzić sobie na własną rękę, np. korzystając ze specjalnych preparatów do udrażniania rur, albo skorzystać z usług hydraulika.

Zapowietrzone grzejniki

Niesprawne kaloryfery mogą stanowić prawdziwe utrapienie podczas zimowych miesięcy, zwłaszcza dla mieszkańców kamienic i innych wiekowych budynków. Stare grzejniki żeliwne nie są wyposażone w odpowietrzniki, które umożliwiają samodzielną naprawę usterki. Kiedy należy zwrócić się o pomoc do hydraulika Kraków? Jeśli po przyłożeniu dłoni do kaloryfera, jedna jego część będzie gorąca, a druga zimna, z pewnością uległ on zapowietrzeniu. W tym momencie nie pozostaje nic innego jak zadzwonić po fachowca.

Problem zapowietrzonych grzejników to nie tylko kwestia komfortu cieplnego. Niedogrzane pomieszczenie są bardziej podatne na gromadzenie się wilgoci oraz powstawanie grzyba na ścianach, który może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Cieknący kran

Pojedyncze krople spadające z zakręconego kranu są bardzo często bagatelizowane przez domowników. Niektórzy wręcz lubią dźwięk powoli kapiącej wody. Pomimo tego, nie powinno się dopuszczać do takiej sytuacji. Cieknący kran generuje ogromne straty wody, które szacuje się nawet na kilka tysięcy litrów rocznie. Nie dość, że w ten sposób znacznie powiększają się rachunki za wodę, dodatkowo jest to bardzo nie ekologiczne.

Rozwiązanie tego problemu nie jest sprawą skomplikowaną. Przeważnie przyczyną cieknącego kranu jest stara, zużyta uszczelka. Zdarza się również, że cieknący kran to objaw większej usterki, dlatego warto nawet do tej z pozoru niewielkiej awarii, zatrudnić hydraulika.

Pęknięta rura

Najpoważniejszą usterką z wymienianych jest zdecydowanie pęknięta rura. Usterka takiej klasy pojawia się na wieloletnich i wyeksploatowanych instalacjach wodnych. Niestety może skutkować poważnym zniszczeniem pomieszczeń i jest kosztowna w naprawie. W celu uniknięcia takiej awarii, warto rozważyć wymianę rur przy okazji innych remontów.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments