Kamienny dywan – jak zrobić?

Kamienny dywan – jak zrobić?

Ostatnimi czasy zaczęto wykorzystywać nieco bardziej awangardowe metody upiększania powierzchni, zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz. Jedną z nich jest kamienny dywan, który wymaga dość dużego zaangażowania, precyzji oraz posiadania niezbędnych akcesoriów. Nie można powiedzieć, że kamienny dywan jest prosty w swym wykonaniu, wręcz przeciwnie, natomiast efekt końcowy jest absolutnie tego warty.

Dla osób, które mają zacięcie nieco artystyczne oraz posiadają fach w ręku, może to być kolejny krok do poszerzenia swoich umiejętności. Będzie to bardzo przydatny skill, zwłaszcza, że specjalistów wykonujących kamienny dywan jest naprawdę niewielu. A w małych miasteczkach na próżno szukać takich fachowców, więc poniższy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystkie etapy prawidłowego wykonania kamiennego dywanu.

Wybierz miejsce i zagruntuj podłoże pod kamienny dywan

Po pierwsze wybierz miejsce, w którym chciałbyś podziwiać kamienny dywan. Może to być wnętrze domu, ale również na tarasie czy balkonie. Jeżeli wybierzesz powierzchnie znajdującą się na zewnątrz pamiętaj, aby najlepiej rozpocząć prace w miesiącach ciepłych i kiedy pogoda będzie stabilna, pozbawiona opadów deszczu przez co najmniej kilka kolejnych dni. Wewnątrz budynku nie ma to aż takiego znaczenia.

Najlepszą bazą dla kamiennego dywanu jest podłoże lekko szorstkie, najlepiej beton.

Kolejnym krokiem będzie odpowiednie oczyszczenie powierzchni z wszelkich pyłów, plam oraz kurzu. Po dokładnym oczyszczeniu na wybrany obszar należy nałożyć grunt – do tego celu warto użyć pędzla. Następnie grunt musi wyschnąć, więc należy odczekać co najmniej 48h. Po tym czasie podłoże należy potraktować papierem ściernym, a powstały pył ponownie usunąć.

W niektórych warunkach, jak np. na zewnątrz, czy w łazience, gdzie panuje podniesiony poziom wilgotności, warto zastosować izolację w postaci płynnej membrany z żywicy. Można nałożyć ją wałkiem lub za pomocą pędzla.

Nadanie kamiennemu dywanowi odpowiedniej formy jest sprawą kluczową. W związku z tym, że owy twór składa się z żywicy epoksydowanej oraz kruszywa potrzebuje on ograniczenia pola za pomocą szalunku. Odpowiednie profile mogą okazać się bardzo pomocne w tworzeniu pożądanych kształtów oraz kątów prostych.

Kup mieszankę składającą się z żywicy oraz utwardzacza

Żywica oraz utwardzacz wymagają odpowiedniego połączenia, a następnie wymieszania ich z kruszywem. Na tym etapie wymaga to sporej precyzji, aby każdy element kruszywa był pokryty żywicą. Oczywiście ilość kruszywa musi być proporcjonalna do ilości żywicy. W tym celu warto posiłkować się informacjami zawartymi na opakowaniu, gdyż zalecenia producenta są najczęściej bardzo trafne i pomagają uzyskać pożądany efekt.

Układanie masy z precyzją chirurga

Ten krok wymaga sporej dokładności oraz skupienia, tak, aby masa w efekcie końcowym wyglądała estetycznie. Trzeba pilnować, aby kruszywo było równomiernie ułożone. Każdą kolejną warstwę należy rozgarniać szpachlą. Kamienny dywan wymaga ułożenia kilku warstw, lecz bez konieczności czekania na wyschnięcie poprzedniej. Końcowa warstwa musi być równa oraz gładka. Na koniec tego etapu można położyć kolejną warstwę żywicy, która zabezpieczy podłoże przed działaniem wody.

Oczywiście końcowe dzieło musi dobrze wyschnąć. Po kilku dniach kamienny dywan staje się na tyle twardy, że można spokojnie po nim chodzić.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments