Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu fotowoltaiki

Jakie uprawnienia są potrzebne do montażu fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Trudno się dziwić, widząc stale rosnące ceny energii elektrycznej. Własna instalacja PV pozwala się od nich uniezależnić. Wysoki koszt montażu instalacji fotowoltaicznych może kusić do przeprowadzenia tego we własnym zakresie. Czy to jest możliwe? Jakie korzyści, a jakie straty może przynieść samodzielna instalacja paneli fotowoltaicznych? Może jednak lepiej wybrać sprawdzoną firmę?

Czy samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej jest dozwolony?

Żadne przepisy w zasadzie nie zabraniają samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby. Na rynku dostępne są nawet odpowiednie zestawy „zrób to sam” oraz instalacje typu plug and play umożliwiające nawet na mobilne korzystanie z fotowoltaiki. Sam montaż instalacji nawet na połaci dachu wydaje się prosty dla osób, które mają umiejętności techniczne i niejedną rzecz w życiu zrobiły własnymi rękami. Wystarczy im tylko schemat montażu albo instrukcja online. Nie ma problemu, gdy taka instalacja ma być wykorzystywana na działce rekreacyjnej albo pracować w systemie off-grid, czyli bez przyłączenia do lokalnej sieci elektroenergetycznej. Problemy pojawiają się, gdy fotowoltaikę chcemy podłączyć do sieci elektroenergetycznej.

Wymagania dystrybutora sieci elektroenergetycznej

Domowa instalacja fotowoltaiczna daje największe korzyści, gdy jest przyłączona do sieci elektroenergetycznej, do której prosument odprowadza nadwyżki produkowanej przez siebie energii, a w okresie niedoboru pobiera ją z sieci z korzystnym upustem. Dzięki dwukierunkowemu licznikowi instalacja fotowoltaiczna umożliwia zredukowanie do minimum opłat za prąd. Trzeba jednak pamiętać o tym, że operator sieci elektroenergetycznej po zgłoszeniu chęci przyłączenia fotowoltaiki do sieci będzie wymagał potwierdzenia, że instalacja została zaprojektowana i zamontowana przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Jakie uprawnienia są konieczne przy wykonywaniu montażu instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to urządzenie produkujące prąd. Generowany przez moduły prąd to potencjalne zagrożenie porażeniem prądem. Nieprawidłowy montaż może być przyczyną zwarcia w instalacji i powstania silnego łuku elektrycznego, którego temperatura przekracza 1000 ºC. Stwarza to ryzyko porażenia prądem, poparzenia oraz niebezpieczeństwo pożarowe. Przepięcia powstające w instalacji wskutek wyładowań atmosferycznych w bezpośrednim sąsiedztwie mogą spowodować zniszczenie podłączonego sprzętu elektrycznego i elektroniki. Wszystko to muszą wziąć pod uwagę Instalatorzy fotowoltaiki i dlatego też wymagane są odpowiednie uprawnienia takie jak certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego potwierdzający kwalifikacje w zakresie instalowania systemów fotowoltaicznych czy uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich w zakresie dozoru (D) i eksploatacji (E) instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych. Również projektant instalacji fotowoltaicznej musi mieć uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Większość instalacji fotowoltaicznych jest montowana na dachach budynków. Zgodnie z przepisami BHP wymagane są uprawnienia do pracy na wysokościach i odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem samego pracownika, jak również przed ryzykiem wypadku spowodowanego przez przedmioty spadające z wysokości.

Czy warto przeprowadzić montaż samemu?

Może się tak zdarzyć, że inwestor sam ma odpowiednie uprawnienia albo ma takie osoby w gronie rodziny lub bliskich znajomych i jest w stanie sprostać wymaganiom. Doskonale wiemy, że sam dokument potwierdzający uprawnienia nie świadczy o umiejętnościach ani o doświadczeniu. Wyspecjalizowana firma zapewni nie tylko odpowiedni projekt instalacji, optymalne ustawienie systemu fotowoltaicznego, fachowy montaż, ale w dodatku udzieli gwarancji na wykonaną usługę. W przypadku jakiejkolwiek awarii będzie to podstawa do reklamacji albo uzyskania świadczeń z ubezpieczenia. Prawidłowy montaż wykonany przez uprawnione osoby jest też podstawą skorzystania z gwarancji producenta paneli fotowoltaicznych i całego osprzętu instalacji fotowoltaicznej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments