Jak wybrać profesjonalną przyłbicę spawalniczą? Plik Edycja

Jak wybrać profesjonalną przyłbicę spawalniczą? Plik Edycja

Aktualnie nie brakuje osób zastanawiających się nad wyborem profesjonalnej przyłbicy spawalniczej. Dlaczego w ogóle warto kupować takie sprzęty? Co jest dostępne w sklepach internetowych albo stacjonarnych z tym asortymentem?

Dlaczego warto zdecydować się na przyłbicę spawalniczą?

Bez wątpienia na przyłbicach spawalniczych nie powinno się oszczędzać. Oczywiście, nie są to zazwyczaj stosunkowo tanie elementy. Trzeba jednak podkreślić, że w wielu sytuacjach mogą być niezwykle przydatne. Często spawasz? Wykonujesz tego typu czynności w swoim przydomowym warsztacie? A może codziennie realizujesz takie zadania na stanowisku pracy? W obu tych przypadkach warto zadbać o posiadanie profesjonalnych przyłbic spawalniczych. Nawet, gdy nie są one obowiązkowe. Trzeba bowiem wiedzieć, że w niektórych miejscach pracodawca musi stosować się do określonych przepisów. W związku z tym powinien zapewnić pracodawcom odpowiedniej jakości przyłbice spawalnicze. Są to produkty, które gwarantują zdecydowanie większe bezpieczeństwo w czasie wykonywania tego typu prac. Chronią m.in. twarz i oczy przed pojawiającymi się iskrami, a także promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim. W związku z tym ten temat nie może być bagatelizowany. Szczególnie w przypadku osób regularnie pracujących w tej właśnie branży. Porządne przyłbice spawalnicze nie tylko poprawiają poziom naszego bezpieczeństwa. Na dodatek nie wpływają negatywnie na komfort pracy i nie krępują żadnych ruchów.

Jakie przyłbice spawalnicze można wybrać?

W sklepach internetowych albo stacjonarnych, z tym asortymentem, można zdecydować się na różne przyłbice spawalnicze. Jakie rodzaje są zaś najbardziej popularne? Ze względu na warunki finansowe, nierzadko są wybierane przyłbice spawalnicze pasywne. Co je charakteryzuje? To nie tylko przystępne ceny. Przyłbice spawalnicze typu pasywnego wyróżniają się barwionym szkłem. Posiadają odpowiednio dobrany poziom przyciemnienia. Modele pasywne są proste w aspekcie stosowania. Wystarczy je nałożyć na głowę oraz opuścić przed wystąpieniem zajarzenia łuku. Jakie są największe wady takich sprzętów? Często po wygaszeniu danego łuku operatorzy odczuwają dyskomfort związany z nie do końca dobrym oświetleniem. Dodatkowo niektórzy są zdania, że praca z takimi modelami może być dość frustrująca. Aby bowiem sprawdzić, jak idzie spawanie, trzeba zdejmować i od nowa zakładać potem maski… To powoduje, że czas wykonania danego zadania niepotrzebnie się wydłuża. O czym jeszcze warto pamiętać? Pojawiające się łuki jaśniejsze mogą przyczyniać się do powstawania bólu oczu.

Nic zatem dziwnego, że coraz częściej stosowane są przyłbice spawalnicze typu automatycznego. Są stosunkowo droższe, ale dla wielu osób nie ma to aż tak dużego znaczenia. Przede wszystkim chcą bowiem zapewnić sobie maksymalną ochronę w czasie pracy i najwyższy możliwy komfort. Czym cechują się dobrej jakości przyłbice spawalnicze tego typu? Takie maski automatyczne są wyposażone w specjalne filtry umożliwiające regulację przyciemnienia w trakcie realizowania konkretnej pracy. Tego typu modele są przede wszystkim wybierane przez zawodowców, którym zależy na uzyskaniu permanentnej ochrony w czasie spawania. Na uwagę zasługuje fakt, iż w tym przypadku nie ma konieczności ciągłego podnoszenia i nasuwania maski na twarz (jak ma to miejsce w trakcie stosowania modelów pasywnych). Na skutek tego spawanie jest wykonywane szybciej. Wielu ekspertów podkreśla, iż można też liczyć na dokładniejsze zrealizowanie zadania. Czynność odbywa się przy użyciu dwóch rąk, co ułatwia kontrolowanie całego procesu. Warto dodać, że porządne modele są wyposażone w specjalny filtr AFD. Składają się zaś na niego takie elementy, jak wyświetlacz LCD oraz detektory łuku.

O czym jeszcze pamiętać?

Wybierając modele przyłbic spawalniczych trzeba wziąć pod uwagę również klasę optyczną. Sporo osób, przeważnie chodzi o początkujących, kompletnie bagatelizuje ten aspekt. To zaś spory błąd. Dlaczego? Od klasy optycznej zależy to, czy będziemy mieli zagwarantowany odpowiedni widok w czasie wykonywania spawania. Kiepskie parametry, w tym zakresie, niosą za sobą wiele przykrych konsekwencji. Trzeba liczyć się m.in. z brakiem odpowiedniego komfortu w trakcie pracy. To zaś przekłada się na większe zdenerwowanie i brak precyzyjnego wykonania konkretnego zadania. Nie da się ukryć, że nieodpowiednia klasa optyczna bardzo negatywnie wpływa na narząd wzroku. Oczy szybko się meczą, co negatywnie oddziałuje tak naprawdę na cały organizm. Trzeba zdecydować się również na odpowiednią ilość czujników. Zawodowcy najczęściej wybierają maski z czterema takimi elementami. Dzięki temu praca jest bowiem wygodna i bezpieczna.

Warto zauważyć, że przyłbice spawalnicze gwarantują stosunkowo mniejszą ochronę w porównaniu do nierzadko stosowanych, w tej branży, masek… Nie można o tym zapominać. W związku z tym trzeba zatem nabyć odpowiednie elementy, które będą odpowiadały za skuteczną ochronę szyi. Na szczęście w sklepach z takimi akcesoriami wyboru jest pod dostatkiem.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments