Jak wybrać kompresor?

Jak wybrać kompresor?

Interesuje Cię dobrej jakości kompresor? Kiedy takie urządzenia swobodnie mogą być użytkowane? Na jakie sprzęty tego typu bez żadnego problemu można zdecydować się w sklepach? W dzisiejszym wpisie dowiesz się też o kluczowych parametrach, które wpływają na pracę takich właśnie urządzeń.

Kiedy stosuje się kompresory?

Statystyki pokazują, że powstaje coraz więcej firm produkujących rozmaite kompresory. Jest to jednak zrozumiałe. Takie urządzenia są coraz popularniejsze. Są wykorzystywane m.in. przez Klientów indywidualnych. Przy pomocy kompresorów można bowiem szybko i bezproblemowo wykonać rozmaite zadania w swoim domu, mieszkaniu, warsztacie. Chodzi np. o błyskawiczne napompowanie kół w samochodach albo rowerach. A może spodziewasz się gości? Dzięki kompresorom masz szansę szybko napompować materace i baseny, które szczególnie teraz, w okresie letnim, są niezwykle popularne. Takie sprzęty służą również do błyskawicznego i dokładnego czyszczenia rozmaitych urządzeń. Oczywiście, kompresory z powodzeniem są stosowane w wielu profesjonalnych warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych, na stacjach benzynowych, czy na budowach. Nie tylko chodzi o pompowanie i czyszczenie. Bez kłopotu możesz także wprawiać w ruch rozmaite narzędzia pneumatyczne itp.

Kompresor tłokowy vs membranowy – charakterystyka

Zastanawiasz się, jakie kompresory kupić, by wydać pieniądze na coś odpowiedniego? Aktualnie Klienci mają sposobność zdecydować się na rozmaite modele. Do wyboru są np. kompresory tłokowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Są one stosowane w rozmaitych zakładach przemysłowych. Najważniejsze elementy konstrukcji to tutaj cylinder i poruszający się w środku tłok. Pod kątem działania, spore znaczenie ma zaś mechanizm korbowy. Kompresory tłokowe dobrze wywiązują się ze swoich zadań, ale mają też swoje wady. Niektórzy wspominają o stosunkowo szybkim nagrzewaniu się oraz relatywnie długim chłodzeniu. Alternatywą dla kompresorów tłokowych są urządzenia membranowe. Tutaj konstrukcja znacząco różni się od opisywanej poprzednio. Mamy bowiem o wiele mniej części mechanicznych. Jeśli zaś chodzi o powietrze, to jest ono pompowane dzięki zastosowaniu półprzepuszczalnej membrany. Kompresory tego typu są stosowane wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na długie nagrzewanie się oraz chłodzenie. W tym przypadku nie trzeba martwić się przegrzewaniem urządzeń – i to nawet przy znacznie dłuższym czasie wykonywania konkretnego zadania.

Kompresor tłokowy

Kompresor tłokowy

To nie jedyny podział. Kompresory mogą być również olejowe i bezolejowe. Czym charakteryzują się poszczególne sprzęty? Kompresory olejowe są bardzo wydajne. Są stosowane np. w warsztatach samochodowych, lakierniczych, do pracy z rozmaitymi narzędziami pneumatycznymi. W przypadku kompresorów bezolejowych nie używa się tej substancji. Jest to zrozumiałe, gdyż takie sprzęty są wyposażone w tłoki o stosunkowo niskim współczynniku tarcia. Są one wykorzystywane z powodzeniem w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, gospodarstwach domowych.

Na jakie parametry trzeba szczególnie zwrócić swoją uwagę?

Na samym początku musisz zastanowić się, do czego konkretnie będą Ci potrzebne kompresory. Jak już wiesz, takie urządzenia mają uniwersalne zastosowanie. Przydają się w wielu pracach przydomowych oraz w rozmaitych firmach, zakładach produkcyjnych itp. Eksperci doradzają, aby do zadań amatorskich wybierać kompresory bezolejowe. Mają one relatywnie mniejszą wagę i gabaryty (w porównaniu do urządzeń olejowych), dlatego ich użytkowanie nie przysparza żadnych problemów. Jeśli chodzi o zastosowanie w rozmaitych firmach, zakładach produkcyjnych itp. to bardziej funkcjonalne są kompresory olejowe; cechujące się sporą wydajnością. Nie zapominaj (przed zakupem) o sprawdzeniu pojemności (jednostka to litr), która też wiąże się z konkretnym zastosowaniem. Jeśli ten parametr będzie zbyt niski, to trzeba będzie często uzupełniać butlę. Zbyt duża pojemność negatywnie oddziałuje zaś na wagę konkretnego kompresora. Zazwyczaj jest tak, że kompresory do domowego zastosowania mają relatywnie niewielką pojemność, co ułatwia wykonywanie rozmaitych, drobnych prac.

Co jeszcze trzeba sprawdzić? To wydajność (w litrach na minutę). Tutaj sprawa jest prosta. Im większa wydajność danego kompresora, tym można liczyć na szybsze zrealizowanie danego zadania i mniejsze spadki ciśnienia. Kupując kompresory, trzeba zwracać uwagę też na czas nabijania butli (od tego zależy to, jak długo trzeba będzie czekać na napełnienie zbiornika w 100%) i ciśnienie robocze (wyrażane w barach). Nie można także bagatelizować kwestii związanej z ilością generowanych decybeli. Na co się zdecydować? Najlepiej wybierać sprzęty generujące maksymalnie około 50 decybeli. Jeśli te wartości są zaś wyższe, to nie możesz zapominać o obowiązkowym założeniu słuchawek. Na rynku znajdują się modele posiadające wbudowane miejsce na dodatkowe akcesoria. Mogą to być zaś np. adaptery, dysze, czy węże. Im więcej rozmaitych końcówek, tym łatwiej dopasować kompresor do konkretnego urządzenia i wykonać dane zadanie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Facebook Comments