Żurawie warsztatowe inaczej nazywane są żurawiami przejezdnymi. To bardzo pomocne urządzenia, swoim działaniem przypominają zwykły dźwig. Przeważnie używa się ich w warsztatach samochodowych. Za ich pomocą, możliwy jest transport dużych części samochodowych. Żurawie warsztatowe można także spotkać w zakładach produkcyjnych, wszelakiego typu. Taki sprzęt, okazuje się niezbędny do trudnych zadań, jak podnoszenie i rozładunek ciężkich przedmiotów o dużych gabarytach. Żurawie warsztatowe są bardzo często używanymi urządzeniami. Stacjonarne żurawie warsztatowe to dobra alternatywa dla mobilnych urządzeń. Zapewniają one bezpieczne i łatwe użytkowanie, przenosząc duże ładunki, dzięki czemu praca staje się efektywniejsza i prostsza.
Z czego składa się żuraw warsztatowy?
Najważniejszą częścią tego urządzenia, jest jego wysięgnik. Wysięgnik to poziome ramię, na którym zamontowany jest ręczny albo elektryczny wciągnik na wózku jezdnym, w zależności od danego modelu. Obrót żurawia może być również napędzany w sposób ręczny albo elektryczny. Oczywiście elektryczne wersje są o wiele wygodniejsze. To właśnie od parametrów danego sprzętu zależy jego funkcjonalność. Dobór odpowiedniego urządzenia jest niezwykle ważny, aby spełnił wszelkie wymagania danego zakładu produkcyjnego czy warsztatu. Dostępnych jest wiele typów żurawi o odmiennych parametrach. Urządzenia te są solidne i masywne, przez co sprawdzą się, nawet w transportowaniu bardzo ciężkich przedmiotów (do 1 tony). Wyprodukowane z wytrzymałych materiałów o wysokiej jakości, ułatwiają i usprawniają codzienną pracę.

Żuraw Słupowy
Od czego zależy obszar pracy tego urządzenia?
- na wysokość podnoszenia przedmiotu, wpływa wysokość na jakiej zamocowany jest wysięgnik z wciągnikiem
- promień obszaru jaki obejmuje praca urządzenia, zależy jest od długości wysięgnika
- zakres wykonywanego obrotu, zależy od sposobu zamocowania wysięgnika
Do czego służą żurawie warsztatowe?
Urządzenia te przenoszą ciężkie i duże przedmioty. Znajdują często zastosowanie w warsztatach samochodowych, gdzie przenoszą między innymi silniki pojazdów. Bez nich praca mechaników, byłaby bardzo utrudniona. Sprzęt ten jest często także na wyposażeniu zakładów produkcyjnych, w wielu branżach. Niekiedy używane również do pojedynczych miejsc pracy.
Gdzie można zastosować żurawia warsztatowego?
To sprzęt niezwykle uniwersalny, który sprawdzi się w wielu różnych miejscach. Odnajdzie się w różnych rodzajach przemysłu, a nie tylko w warsztatach. Można nimi przenosić nie tylko przedmioty, ale także ciężkie urządzenia. Dadzą sobie radę z większością zadań. Warto jednak przed wyborem odpowiedniego żurawia, przyjrzeć się jego parametrom, aby zakup okazał się udany, a urządzenie spełniało wszelkie wymagania kupującego.
Jaki żuraw warsztatowy wybrać?
Wybierając tego rodzaju sprzęt dźwigowy, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z jego maksymalnym momentem obciążającym. Jest on iloczynem największego możliwego do osiągnięcia ciężaru, podanego w tonach oraz poziomej odległości od miejsca podparcia wysięgnika. Mierzony w metrach, a jednostką jego miary jest tak zwany tonometr. Podczas zakupu należy także ustalić wielkość obszaru, który ma być objęty pracą sprzętu. Wyznacza się ją przez wysokość żurawia i długość wysięgnika. Należy także ustalić, czy lepszym rozwiązaniem będzie model wyposażony we wciągnik ręczny, czy może elektryczny, taką samą decyzję należy podjąć, jeśli chodzi o obrót żurawia. Warto wiedzieć o tym, iż urządzenie te można również doposażyć w specjalne uchwyty transportowe i trawersy, ułatwiające transport danego rodzaju ładunków. Przed zakupem, należy zastanowić się, do jakich celów będzie ten produkt wykorzystywany. Następnie dobrze jest porównać wszelkie możliwe rozwiązania, po czym wybrać najlepsze, do danego rodzaju zakładu. Wybór żurawi warsztatowych na rynku jest ogromny. Istotne jest to, aby wybrać zaufanego producenta, oferującego produkty najwyższej jakości. Dobrze zapoznać się również z opiniami na temat danego urządzenia, decyzja musi być przemyślana, aby okazała się trafiona, a sprzęt służył w danym zakładzie przez wiele lat.